Adidas’tan daha önce alışveriş yapmış veya gelecekte yapmayı düşünen arkadaşların okumasını rica ediyorum.BU YAZIYI SADE…


Adidas’tan daha önce alışveriş yapmış veya gelecekte yapmayı düşünen arkadaşların okumasını rica ediyorum.
BU YAZIYI SADECE ADIDAS’TAN DAHA ÖNCE ALIŞVERİŞ YAPMIŞ VEYA GELECEKTE YAPMAYI DÜŞÜNEN ARKADAŞLARIN OKUMASINI RİCA EDİYORUM.

4 Aralık 2016 tarihinde 627 TL ödeyerek Adidas mağazalarında baş köşede duran, vitrinde tek başına sergilenen efsane Pureboost model bir ayakkabı aldım. Spor malzemesi konusunda Adidas’a güvenirdim. Alman düşünce yapısı sonuçta. Mart ayında ayakkabının her iki tabanında da aşağıdaki fotoğraflarda gördüğünüz kırıklar oluştu. Hayal kırıklığı tabii. Ben ayakkabımı haftada 5 gün, günde 1 saat yürüyüş bandında yürümek için kullanıyorum. Başka bir kullanımım hiç olmadı. iade talebiyle satın aldığım mağazaya teslim ettim. Bir hafta sonra Adidas’tan haber geldi. Tüketici mahkemesine gitmemi öneriyorlar. Bunun Türkçesi “senin derdin benim umurumda değil, mahkeme sürecine dayanabilirsen belki iade yaparım”.

Ben bu ayakkabıyı Amazon’dan alsaydım yaşattıkları olumsuz deneyim için bir özür mektubuyla iadeyi yapmışlardı. Çünkü orada müşteri kral. Bizde ise firmalar kral. Garip olan dünya devi Adidas’ın da aynı kafada hareket etmesi. Sen 600 TL’ye ayakkabı satıyorsun, Pureboost adında ayakkabı 3 ayda kırılıyor ve sen bu işten hiç sorumluluğum yok diyorsun. Üretim hatam yok bu durum “sürtünme/takılma/darbe sonucunda tüketici tarafından oluşmuştur” diyorsun. Söz konusu olan bir koşu ayakkabısı sürtünme olmadan nasıl olacak? Yürüyoruz bu ayakkabıyla. Takılma diyorlar bu tişört değil. Darbe, evet her adımda bir darbe alınıyor. Bir ayakkabı sürtünmeye ve darbeye dayanamıyorsa bir sorun olduğu açık değil mi? İşin garip tarafı bu ayakkabının bir alt versiyonu olan energyboost modelini çok daha uzun süredir giyiyorum ve herhangi bir sorunum yok. Onla da sadece yürüyorum. Aynı adam iki farklı Adidas ayakkabı kullanıyor biri kırılıyor, biri sağlam ve kırılan ayakkabının sebebi müşteri oluyor. Nasıl bir kafadır bu?

Peki tüketiciyi bu kadar hor görmenin altında ne var? Bu kadar umursamamanın sebebi ne? Baktığınızda bu ayakkabının pek çok alternatifi var. Nike’ta, Asics’te, New Balance’ta, piyasaya yeni giren Under Armor’da benzer özelliklere sahip, benzer fiyatlarda ayakkabılar var. Bütün markalar müşterinin kendilerini tercih etmesini ve cebindeki parayı almak için her türlü şeyi deniyor. Ben paramı Adidas’a verdim. Bana kötü bir deneyim yaşattılar. Şimdi para hala benim cebimde bakalım kime vereceğim?

Diğer yandan ayakkabı alanlar, genelde aynı yerden tekstil ürünleri de satın alıyor. Bir de bu ürünler her yıl ya da 6 ayda bir moda değiştiği için, eskidiği için (kırıldığı için değil) yenilerinin satın alınması lazım.

Eskiden bir müşteri olumsuz deneyimini 23 kişi ile paylaşır bu nedenle müşterilere doğru deneyimler yaşatmamız gerekir derdi firmalar. Şimdi durum daha karmaşık sosyal medya sayesinde 1000, 10000 hatta milyonlarca kişiyle olumsuz deneyimlerini paylaşabilir hale geldiler. O nedenle Amazonda olumsuz deneyimlerini yazan herkesin sıkıntısının çözüldüğünü görüyoruz. Dediğim gibi orada tüketiciler kral.

Bir başka alman firması Bosch “İnsanların güvenini kaybetmektense, para kaybetmeyi tercih ederim” gibi bir sloganla pazarda yer alırken, Adidas tam tersi bir cümle kuruyor. Para kaybetmektense müşteri kaybetmeyi tercih ederim. Yazık…

Peki sonuç olarak ne oldu? Sonuçta benim yürümeye devam etmem gerekiyor. Her gün bir saat spor salonunda yürüyüş yapmam gerekli. Ancak ayakkabım efsane! Pureboost kırıldığı için yenisini almam gerekti. Sizce hangi markadan aldım ? Kesinlikle Adidas değil. Bundan sonra da olmayacak. Bundan sonra da adidas Originals dışındaki markalarla devam edeceğim. Güven bir kere kırıldı mı tamiri maalesef çok zor.

Umarım meselenin para pul meselesi olmadığını anlıyorsunuzdur. Mesele müşteriye bu kadar hoyratça davranılmaması gerektiğini, müşterilerin firmalar için önemli olduğunu, onları huzursuz ettiğinizde sizin de rahatsız olmanız gerektiğini, ciddi bir firmaysanız ürününüzün arkasında durmanız gerektiğini bir kere daha hatırlatmak.

Adidas rahat olsun mahkemeye gitmeyeceğim. Bir müşteriye Adidas gibi bir dünya markası hakkında bu kadar olumsuz bir yazı yazdırmaları bence onlar için yeterli cezadır.